List of presenters

Listed below is every keynote speaker, invited speaker, oral presenter, and poster presenter in the ICST 2017. You can search through this list to find when and where you will be presenting, or use it to plan your conference experience around speakers you are interested in seeing.

Also listed is the page number of every presenter's abstract in the abstract book (provided to you in your conference kit), allowing you to quickly locate and read any speaker's abstract.

Download list of presenters


PRESENTER
TIME
ROOM
TYPE
CODE
ABSTRACT BOOK

KEYNOTE SPEAKERS

M. Subuh
08:30 (Day 1)
Ballroom
Keynote
KEY1
Nai-Ying Ko
09:30 (Day 1)
Ballroom
Keynote
KEY3
Yati Soenarto
09:00 (Day 1)
Ballroom
Keynote
KEY2
Page 38
Yodi Mahendradhata
10:00 (Day 1)
Ballroom
Keynote
KEY4
Page 40

INVITED SPEAKERS

Anto Satriyo Nugroho
13:30 (Day 2)
Ballroom
Invited
INV2-07
Page 50
Din Syafrudin
14:20 (Day 1)
Ballroom
Invited
INV1-05
Page 45
Eggi Arguni
14:00 (Day 1)
Ballroom
Invited
INV1-04
Page 44
Goeno Soebagyo
08:50 (Day 2)
Ballroom
Invited
INV2-02
Hardyanto Soebono
08:30 (Day 2)
Ballroom
Invited
INV2-01
Page 47
Hiromichi Yumoto
14:10 (Day 2)
Ballroom
Invited
INV2-09
Page 52
Iwan Dwiprahasto
10:40 (Day 2)
Ballroom
Invited
INV2-06
Jeannette Teo
10:00 (Day 2)
Ballroom
Invited
INV2-04
Page 48
Katsumi Shigemura
14:40 (Day 1)
Ballroom
Invited
INV1-06
Page 46
Khin Saw Myint
10:45 (Day 1)
Ballroom
Invited
INV1-01
Page 41
Nai-Ying Ko
09:10 (Day 2)
Ballroom
Invited
INV2-03
Ronny Martien
13:50 (Day 2)
Ballroom
Invited
INV2-08
Somnuek Sungkanuparph
11:25 (Day 1)
Ballroom
Invited
INV1-03
Page 43
Triana Hertiani
10:20 (Day 2)
Ballroom
Invited
INV2-05
Page 49
Widya Asmara
11:05 (Day 1)
Ballroom
Invited
INV1-02
Page 42

PRESENTERS

Ahmad Watsiq Maula
15:00 (Day 2)
Sunflower
Oral
S2-149
Page 147
Aisha Rahma Fairuz
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
B1-160
Page 68
Alindya Diani
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
A1-070
Page 63
Alma Jonarta
15:00 (Day 2)
Irish
Oral
I2-187
Page 151
Amadeo Drian Basfiansa
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
D1-083
Page 79
Amrina Rosyada
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
D1-117
Page 81
Amrina Rosyada
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
A2-114
Page 110
Andaru Dahesihdewi
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
A2-105
Page 108
Andi Lestiono
16:45 (Day 1)
Lotus
Oral
L1-180
Page 94
Anisatul 'Afifah
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
D1-076
Page 77
Arend Laurence Mapanawang
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
C2-084
Page 118
Arief Nurrochmad
15:15 (Day 2)
Irish
Oral
I2-075
Page 152
Arum Sari
16:00 (Day 1)
Lotus
Oral
L1-129
Page 90
Atika Dwi Astuti
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
D1-082
Page 78
Atina Husnayain
16:00 (Day 1)
Hibiscus
Oral
H1-156
Page 85
Bambang Udji Djoko Rianto
16:00 (Day 1)
Irish
Oral
I1-053
Page 103
Bambang Udji Djoko Rianto
14:45 (Day 2)
Lotus
Oral
L2-095
Page 141
Bambang Udji Djoko Rianto
15:30 (Day 2)
Sunflower
Oral
S2-054
Page 149
Benaya Yamin
15:30 (Day 1)
Lotus
Oral
L1-110
Page 88
Besly Sinuhaji
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
A1-034
Page 58
Budi Mulyaningsih
15:30 (Day 2)
Lotus
Oral
L2-120
Page 145
Caessar Pronocitro
16:30 (Day 1)
Hibiscus
Oral
H1-103
Page 86
Denny Agustiningsih
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
B1-066
Page 71
Dewi Agustina
14:45 (Day 2)
Sunflower
Oral
S2-043
Page 146
Dewi Rokhmah
15:15 (Day 2)
Lotus
Oral
L2-098
Page 143
Dian Nirmala Sirait
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
C2-181
Page 127
Dibyo Pramono
16:45 (Day 1)
Sunflower
Oral
S1-051
Page 100
Dicky Yulianda
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
D2-164
Page 134
Dwi Aji Nugroho
15:45 (Day 1)
Sunflower
Oral
S1-031
Page 96
Dwi Endarti
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
D2-123
Page 133
Dwi Merry Christmarini Robin
15:45 (Day 1)
Hibiscus
Oral
H1-068
Page 84
Emy noerwidayati
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
A2-157
Page 113
Endang Wahyuningtyas
15:30 (Day 1)
Sunflower
Oral
S1-016
Page 95
Eria Riski Artanti
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
D1-121
Page 82
Erlina Sih Mahanani
15:30 (Day 1)
Irish
Oral
I1-045
Page 101
Fatin Hapsah Afifah
15:15 (Day 2)
Sunflower
Oral
S2-122
Page 148
Fef Rukminingsih
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
C2-147
Page 122
Fiko Ryantono
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
D2-128
Page 128
Flandiana Yogianti
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
A2-142
Page 112
Friska Ani Rahman
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
A1-050
Page 61
Fuad Dheni Musthofa
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
C2-153
Page 124
H Sunartono
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
D2-138
Page 131
Hanggoro Tri Rinonce
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
C2-178
Page 126
Hanifah Nailul Amania
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
B1-159
Page 67
Hendargo Agung Pribadi
16:00 (Day 1)
Sunflower
Oral
S1-077
Page 97
Herlina Dimiati
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
A1-100
Page 64
Hirowati Ali
15:30 (Day 2)
Hibiscus
Oral
H2-176
Page 140
Hirowati Ali
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
A2-175
Page 115
Ida Fitriana
15:45 (Day 1)
Lotus
Oral
L1-118
Page 89
Iga Putri Imansari
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
B1-158
Page 66
Ika Ratna Palupi
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
D2-134
Page 135
Indra Bramanti
16:30 (Day 1)
Irish
Oral
I1-111
Page 105
Isadora Gracia
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
C2-177
Page 125
Ketut Ima Ismara
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
D2-136
Page 130
Kwartarini Murdiastuti
16:15 (Day 1)
Sunflower
Oral
S1-081
Page 98
Laili Rahmatul Ilmi
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
D1-038
Page 76
Luz Maria Goretti
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
A1-037
Page 59
Maria Dara Novi Handayani
14:45 (Day 2)
Irish
Oral
I2-104
Page 150
Martini
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
A2-184
Page 114
Muhammad Nurhadi Rahman
16:15 (Day 1)
Irish
Oral
I1-096
Page 104
Muslimah
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
C2-119
Page 119
Nailil Husna
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
B1-183
Page 69
Ni Luh Putu Siska Kahari Sari
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
A1-030
Page 57
Nilasari
14:45 (Day 2)
Hibiscus
Oral
H2-144
Page 137
Nungki Fatimatuzzahra
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
A2-039
Page 116
Nurwestu Rusetiyanti
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
A2-086
Page 117
Nurwestu Rusetiyanti
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
C2-152
Page 123
Osman Sianipar
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
A1-041
Page 60
Pramudji Hastuti
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
B1-091
Page 72
Rebecca Azary Kuncoro
15:00 (Day 2)
Lotus
Oral
L2-087
Page 142
Resti Sri Wulandari
15:00 (Day 2)
Hibiscus
Oral
H2-146
Page 138
Rini Widyaningrum
15:30 (Day 2)
Irish
Oral
I2-025
Page 153
Rita Dian Pratiwi
16:30 (Day 1)
Lotus
Oral
L1-188
Page 93
Rizal Maarif Rukmana
15:45 (Day 1)
Irish
Oral
I1-101
Page 102
Rosalia Kurniawati Harisaputra
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
D2-189
Page 132
Satiti Retno Pudjiati
16:45 (Day 1)
Hibiscus
Oral
H1-092
Page 87
Savitri Citra Budi
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
A1-014
Page 56
Shyfany Krismaretuti
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
D1-035
Page 75
Sofia
16:15 (Day 1)
Lotus
Oral
L1-133
Page 92
Suhartini
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
B1-079
Page 70
Sunarto Ang
16:15 (Day 1)
Hibiscus
Oral
H1-094
Syahran Wael
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
B1-021
Page 65
Theopilus Wilhelmus Watuguly
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
A1-063
Page 62
Tilak Chandra Nath
15:30 (Day 1)
Hibiscus
Oral
H1-024
Page 83
Titik Nuryastuti
15:15 (Day 2)
Hibiscus
Oral
H2-088
Page 139
Titik Nuryastuti
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
A2-108
Page 109
Tunjung Nugraheni
16:45 (Day 1)
Irish
Oral
I1-027
Page 73
Umi S Intansari
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
A2-141
Page 111
Vita Widyasari
13:00 (Day 1)
Ballroom
Poster
D1-109
Page 80
Whisnu Nalendra Tama
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
C2-132
Page 121
Wisnu Wardono
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
D2-113
Page 136
Yopi Darmawan
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
D2-131
Page 129
Yudiyanta
11:15 (Day 2)
Ballroom
Poster
C2-124
Page 120
Yulita Kristanti
16:30 (Day 1)
Sunflower
Oral
S1-140
Page 99